.

Dokonalý pár ( Ally Condie )

O čom to je:

Cassia žije v dokonalom svete. Spoločnosť (čítaj Vláda ) sa postarala, aby jej život, rovnako ako životy všetkých ostatných, bol dokonalý. Na základe štatistík a pravdepodobnosti sa Spoločnosť postarala, aby ľudia prestali škodiť sami sebe len preto, že nevedia, čo je pre nich najlepšie. Každý má vypracovaný ideálny jedálniček presne na mieru, ktorý musí dodržiavať, má naplánované voľnočasové aktivity, ktoré musí vykonávať, šport, ktorý musí robiť, partnera, ktorého musí milovať, dom, v ktorom musí bývať, dokonca deň, kedy musí zomrieť- a nič z toho nemôže odmietnuť, či zmeniť. Cassia má práve sedemnásť rokov, keď jej Spoločnosť oznámi, že pre ňu vybrali dokonalého partnera, ktorý sa k nej hodí povahovo, geneticky, proste po všetkých stránkach. Cassia je šťastná, o to šťastnejšia, že jej dokonalým partnerom má byť Xander, kamarát z detstva. Naozaj má neuveriteľné šťastie, veď ostatné dievčatá svojich partnerov nepoznajú a po prvý raz ich uvidia až vtedy, keď im Spoločnosť naplánuje ich prvé dokonalé rande. Lenže keď sa díva na Xanderovu tvár na obrazovke, na chvíľku sa tam mihne tvár iného chlapca... a tu sa dokonalý život Cassie mení na nočnú moru...

Môj názor:

Páni. Táto kniha je neuveriteľná. Nie kvôli námetu – ten je starý a ošúchaný. Ani kvôli príbehu, je rovnako starý a predvídateľný. Dokonca som ani poriadne nezachytila, o čom ten príbeh vlastne je. Čo ma na tejto knihe tak veľmi oslovilo? Čítajte!

+ Prvým plusom je svet, v ktorom Cassia žije. Je vykreslený do najmenších detailov a máte pocit, že ho poznáte ako vlastný svet. V tomto sa kniha ponáša na Hunger Games.

+ Druhým plusom je samotná postava Cassie. Autorka veľmi schopne vykreslila osobnosť teenagerky, ktorou zmietajú hormóny, raz je plachá a neistá, vzápätí plná vzdoru a odporu, potom vášnivá a o chvíľu naivná... proste teenagerka. Skvelé, gratulujem.

+ Tretím a najväčším plusom, ktorým si ma autorka získala, je ale fakt, že po každej druhej vete musíte od knihy zdvihnúť oči a uprieť ich na stenu, prípadne inú voľnú plochu bez rušivých momentov a premýšľať. Páni, už veľmi dlho som nemala v ruke knihu, ktorá by ma nútila toľko premýšľať! Ako dej pokračuje a dozvedáte sa viac a viac informácií o dokonalom svete, proste nedokážete odolať a kladiete si otázku, nakoľko sa dá ľudská individualita potlačiť. V Cassienom svete existuje sto básní, sto obrazov, sto piesní. Všetko ostatné vláda vymazala a sú navždy stratené – pretože príliš veľa podnetov zbytočne zahlcuje mozog. Nič nové nevzniká. Nepíšu sa knihy – v dokonalom svete aj tak nikto nevie a nesmie písať ( tu sa to pre mňa začalo blížiť k hororu ). Nemaľujú sa obrazy. Nespieva sa. Bežať sa môže iba na atletickú povolenku, inak vás zabásnu. Nemôžete si vybrať zamestnanie, nemôžete si vybrať partnera, nemôžete vlastniť nič, čo nevlastnia ostatní. Nemôžete si dať jedlo, na ktoré máte chuť. Viete si predstaviť život bez čokolády?! Dokonca aj šaty, ktoré Cassia mala na sebe v deň výberu partnera, musela vrátiť. Bežne nosí súpravu, akú všetci ostatní. Potom jej na pamiatku poslali zarámovaný ústrižok látky, z akej boli šaty ušité. Vtedy Cassia mala jednu veľmi dobrú myšlienku – že Spoločnosť im ponúka ústrižky života, namiesto aby im ho nechali celý. Počas celého čítania som premýšľala a premýšľala, kedy už vypukne vzbura. Pretože takto násilne potláčať ľudskú individualitu, tvorivosť, subjektívnosť sa nedá naveky. Naozaj, veľa, preveľa premýšľania – a veľké, preveľké plus. Konečne kniha, ktorá má popri dobrom príbehu a aktuálnom žánri aj hlboké posolstvo, dokonca ešte hlbšie ako Hunger Games – a tie sú na mojom rebríčku poriadne vysoko, skoro dosahujú na Kala!

+ Štvrté plus. Celkový príbeh. No áno, popri všetkom tom premýšľaní som aj dajako vnímala, o čom to je. V skratke: Cassie zapla počítač s očakávaním, že na obrazovke uvidí fotku a informácie o svojom budúcom partnerovi – to už vedela, že ním je Xander. Lenže na okamih sa objavila iná tvár. Tvár chlapca menom Ky Markham. Jedna zo Správkyň jej vysvetlí, že Ky sa dostal do databáze parterov omylom, pretože je abnormál. Nepýtajte sa ma, čo presne to znamená – má to niečo s tým, že jeho rodičia žili mimo dokonalého sveta a veľmi sa im nepozdávalo, že by si mali nechať riadiť životy nejakými pravdepodobnosťami a štatistikami. Podľa všetkého boli buriči a chudák chlapec bol označený ako rizikový a teda nevhodný pre partnerstvo s dievčaťom z dokonalého sveta. Táto informácia Cassiu šokuje, najmä preto, že ten nešťastný omyl so zaradením do databázy spôsobil, že počítač vygeneroval ako jej dokonalého partnera Kya, nie Xandera. V Cassie sa prebudí zvedavosť a túži zistiť, prečo bol výsledok práve takýto. Čo má ona spoločné s Kyom, že ich štatistiky priradili k sebe? Môže to zistiť aj napriek tomu, že za neuposlúchnutie jej hrozí strašný trest Spoločnosti? Dokáže utajiť svoj vzrastajúci záujem a lásku ku Kyovi pred všadeprítomnými Strážcami? Ďalej neprezradím, aby som vám nekazila zážitok z čítania, ale snáď je jasné už dopredu, že Cassia zistí, na akých hnusných, prehnitých základoch stojí jej dokonalý svet. A odhodlá sa s tým niečo urobiť.

- Jediným mínusom tejto knihy je fakt, že ešte nevyšlo pokračovanie. Takéto otvorené konce ja vážne nemusím, keď viem, že na pokračko si počkám ešte aspoň pol roka. Každopádne zo záveru knihy je jasné, že nejaké pokračovanie bude nasledovať. Ky sa totiž stratil niekde v plameňoch vzbury a Cassia je odhodlaná ho nasledovať.

Moje hodnotenie: **** päť ich nedám len preto, lebo tie sú vyhradené pre nedostihnuteľného Kala Leandrosa :-D Ja viem, som závislák, no tak ma žalujte! :-DKomentáře k článku

Menu

O mně

Vitajte na blogu paranormal romance! Nájdete tu veľa lásky, veľa nadprirodzena a veľa happyendov! Dúfam, že sa tu budete cítiť dobre a že sa sem budete často vracať! Príjemné čítanie a krásny deň všetkým! Martina Mrknite sa aj na nové Fórum , kde nájdete preklady Lví přitažlivosti a časom snáď aj iných kníh! :-D

Miniaplikace
Miniaplikace http://www.erlink.cz/klik/UWVSdg1g

Podporujeme

Využite Najrýchlejšie pôžičky na trhu.

Pôžička

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek