.

Kapitola 13

Kapitola 13

Skylar udusila šokovaný nádych hneď v zárodku. Namiesto toho vytreštila na babičku oči, no Megan sa tvárila, akoby práve z úst vypustila tú najčistejšiu pravdu. Ani náznak rozpakov, ani kúsoček hanby nad tou do neba volajúcou lžou. Keby vedľa nej stál namiesto Sama Scott, ani by si neškrtla. Scott by nedokázal ovládnuť svoje nutkanie vyjadriť svoj ortieľ, zatiaľ čo Sam sa iba zamračil a na príťažlivej tvári sa mu usadil tieň.

Skylar obrátila pozornosť späť ku Kieranovi. Stále sa tváril zmätene, premeriaval si pohľadom babičku a potom stočil svoj pátravý pohľad k nej.

Srdce jej vyskočilo do krku a splašene tĺklo, no podarilo sa jej vyčarovať roztrasený úsmev.

- Naozaj sa na mňa nepamätáš?

Zamračil sa, zvraštil obočie, ako sa namáhavo pokúšal vydolovať zo zastretého mozgu nejakú spomienku, no potom bezmocne pokrútil hlavou.

- Ako som sa sem dostal?

Skylar otvorila ústa, ale babička ju predbehla.

- Skylar ťa našla vonku pri jazere. Zrejme si priveľa pil, alebo ťa niekto prepadol, nespomínaš si na to?

Spomínal si na bolesť. Na vysokého, svetlovlasého chlapa. Na bitku. Je možné, že ho naozaj prepadli a niečím ovalili? Preto sa na nič nepamätá? Bol zmätený, ale nie až tak, ako by očakával, že bude, keď sa prebudí na neznámom mieste obklopený neznámymi ľuďmi, ktorí sú mu zrejme blízki a očakávajú od neho dajaké rodinné vzťahy. Má rodinu? Hmlisto si vybavil vysokého čiernovlasého muža s usmiatou tvárou a dajaké dieťa. Je to ozajstná spomienka? Je ten muž súčasťou jeho života? A čo to dieťa? Rozhodol sa, že nedovolí stúpajúcej panike, aby ho ovládla. Prvoradé je zistiť, kto je, a čo z jeho spomienok je skutočné. Pamäť sa mu určite vráti.

Obrátil sa k žene vo svojej posteli.

- Skylar? – tipol si. Prikývla a jemu sa uľavilo. Takže toto je jeho žena.

- Máme nejaké deti?

Skylar sa zhlboka nadýchla, no babička opäť podráždene prehovorila.

- Nehovor mi, že si zabudol aj na to! Nemáte deti a práve sa veľmi intenzívne pokúšate nejaké stvoriť.

Kieran sa obrátil k staršej žene vo dverách.

- A vy ste?

- Skylarina babička. Megan Gaylanová. – pretočila očami, akoby sa pýtal na čosi celkom samozrejmé. Bola skvelá klamárka.

Kieran sa príjemne usmial.

- Megan... krásne meno. Môžem vám tak hovoriť?

Babička milostivo prikývla. Kieranova tvár stvrdla a posadil sa na posteli. Ten pohyb v jeho hlave vyvolal pocit, akoby sa jeho mozog pokúšal spáchať samovraždu tým, že sa umláti o steny lebky. Zavrčal.

- Nuž teda, Megan... pri všetkej úcte, pýtal som sa svojej ženy. Pokiaľ nie je nemá, ocenil by som, keby ste ju pustili k slovu. Či už som bol prepadnutý, alebo opitý, stratil som pamäť a moja žena mi o mne samom povie viac vecí, než vy kedy môžete vedieť. Takže, Megan, ak budete taká dobrá, doprajte nám trochu súkromia a mlčte.

Všetci traja Strážci v miestnosti zdreveneli a potom každý zareagoval inak. Skylar vytreštila oči, Samovi zaiskrili oči, ako potláčal smiech a babička očervenela ako paprika.

V jednej chvíli sa Skylar obávala, že sa prestane ovládať a urobí niečo neslýchané, napríklad sa premení na vlčicu a skočí po Kieranovi. Alebo horšie, dostane infarkt a klepne ju. Už teraz bola taká červená, že ľadovomodré oči v jej tvári priam neprimerane žiarili.

Ešte nikdy nikto Megan Gaylanovú takto nezotrel. A už vôbec niekto, koho videla po prvý raz, hoci Kierana MacKennu ospravedlňoval fakt, že si myslel, že sa dobre poznajú. Ale aj tak. Toto je jej dom, jej hrad a tento prišelec sa ju odváži kritizovať a vyzývať ju, aby zavrela zobák?!

Megan sa zhlboka nadýchla, aby prekonala šok.

Áno, toto bude skvelý genetický materiál pre Skylarine deti.

Ešte aj jeho drzá povaha ukazovala, že ide o muža, ktorý sebou nenechá manipulovať a ostro sa ohradí proti akémukoľvek zasahovaniu. Je to alfa samec a presne takého ho Megan chcela mať.

Silou vôle upokojila svoje rozrušené nervy a prikývla.

- Máš pravdu, Kieran. Skylar ti všetko vysvetlí. Idem.

Zvrtla sa vo dverách a Sam ju chcel nasledovať, no v tej chvíli Skylar vyletela z postele a urobila dva kroky ku dverám. Pritisla si jednu z prikrývok k prsiam a fľochla na Sama.

- Zostaň chvíľu s ním, prosím.

Obrátila sa k Kieranovi.

- Hneď sa vrátim. Nikam nechoď.

Akoby mal silu odísť! A kam by asi tak šiel? Mysľou mu prešľahol obrázok prázdneho domu vybaveného len tým najnutnejším, ale hneď sa zasa stratil. So zastonaním sa zvalil znova na chrbát a zaboril sa do prikrývok. Vzápätí Sam začul, ako sa jeho dych upokojil a stres si vyžiadal svoju dať. Zaspal.

Sam pozrel na Skylar, mlčky prikývol a oprel sa o stenu vedľa dverí. Skylar vybehla zo dverí.

Keď Sam chcel, vedel doslova splynúť s prostredím. Nešlo o maskovacie kúzlo, jednoducho vyzeral tak neprítomne a bol tak potichu, že ste ľahko zabudli, že je v miestnosti. Pôvodne sem prišiel iba preto, aby napravil Kieranove zranenia. Očakával, že babička ho požiada presne o to. Mohol to urobiť. Nemal liečiteľský dar, jeho talent bol zložitejší, ale dokázal napraviť Kieranovu pamäť.

Pravdaže, po babičkinom nedomyslenom vyjadrení to nebolo možné. Ak si nechcel vyslúžiť vykopnutie z klanu, musel držať zobák a správať sa v súlade s babičkinými plánmi. Ak chcela Kieranovi nahovoriť, že je Skylariným manželom, menilo to situáciu. Vrátenie Kieranových spomienok bude musieť počkať, kým Skylar neoplodní. Sam si pre seba pokrútil hlavou. Babi to celé nedomysela.

Ako chce vysvetliť policajnej stanici, Kieranovým priateľom, kolegom a rodine, že Kieran bude bývať u nich a nenastúpi do práce? Sam si nerobil ilúzie. Keď ho má raz babi v pazúroch, nepustí ho, kým neurobí, čo sa od neho očakáva.

A keby aj povolila nejaký ten kontakt s vonkajším svetom? Veľmi rýchlo by prišiel na to, že so Skylar sa po prvý krát videli pred pár dňami a ani zďaleka nie sú manželia.

Sam si ticho, nehlučne vzdychol. Babi a jej plány! Ale on dobre vedel, čo babi spôsobila. Tým, že mu klamala, aby dosiahla svoje, v podstate toho úbohého muža odsúdila na život bez pamäte. Pretože po tomto už Samov talent nebude na nič. Nebude ho môcť použiť.

Sam mal nezvyčajný talent aj na Strážcu. Dokázal totiž meniť minulosť. Svojím nadaním vnímal minulosť každého človeka na zemi ako červené vlákno, do ktorého sa mohol ponoriť a uzly rozmotávať, alebo naopak vytvárať. Skvelý talent.

Zamyslenému Samovi preletel po tvári ironický, smutný úsmev.

Úžasný talent, len keby mu na niečo bol. Veľmi tvrdo sa totiž poučil, že meniť môže iba úplné maličkosti. Bol schopný vkĺznuť do Kieranovej minulosti a zariadiť, aby nebol svedkom súboja Skylar a Teriána, mohol zariadiť, aby bol v tej chvíli trebárs na záchode. Jeho sesternica by sa s Teriánom vysporiadala tak či tak, len ten hnusák by nemal možnosť Kieranovi vziať pamäť.

To by bol zásah strednej veľkosti, o kúsoček za hranicou, kam bol Sam ochotný zájsť, ale pre Skylar by to urobil.

Nič väčšie však zmeniť nesmel. Nie nemohol, ale nesmel. Videl, čo dokážu urobiť so svetom a životmi väčšie zmeny. Samovi stislo srdce.

Pred piatimi rokmi takú zmenu urobil. Urobil to, aby zachránil život osobe, ktorá pre neho znamenala celý svet. Vypálilo to zle, veľmi zle. Vrátil sa teda a opäť minulosť pozmenil. Výsledok bol ešte horší. Nech robil, čo robil, vždy sa to zvrtlo k horšiemu, až bol nútený nechať minulosť minulosťou. Práca s časovou osou bola pre neho vždy náročná, práve pre svoju podstatu.

Povedzme, že pred dvoma rokmi ste stratili kľúče od auta. Dnes si zmyslíte, že sa vrátite kúsok dozadu a tie kľúče nestratíte. Nasleduje návrat do prítomnosti a tu zistíte, že celá vaša rodina je mŕtva. Čo sa stalo? Najpravdepodobnejšie vysvetlenie je, že kľúče boli k dispozícii, rodina nasadla do auta a pri nejakej nehode všetci zomreli. Ale to jednoduché nestratenie kľúčov mohlo spustiť celú sériu udalostí, takže to mohlo vyzerať aj takto.

Kľúče ste nestratili. Rodina nasadla do auta a vybrala sa na nákupy. Cestou zrazili psa, patriaceho malému chlapcovi. Chlapcov otec bol psychopat. Vyhľadal vašu rodinu a celú ju vyvraždil pre synovho psa. V tomto prípade nestratenie vašich kľúčov ovplyvnilo nielen váš život, ale aj život a smrť psa, chlapca a jeho otca, ktorý po vražde vašej rodiny zistil, že sa mu vraždenie páči a stal sa z neho sériový vrah. Nestratenie tých kľúčov spôsobilo, že ste vypustili do sveta beštiu, ktorá zabíjala a tie ďalšie smrti ovplyvňovali životy ďalších a ďalších ľudí a tí ovplyvňovali svoje rodiny, svojich kolegov, svojich známych aj celkom cudzích ľudí, ktorých stretli v obchode, či v metre. . V konečnom dôsledku nestratenie vašich kľúčov mohlo zmeniť svet. A to boli len hlúpe kľúče.

Samov problém spočíval v tom, že nevidel tieto súvislosti. Mohol zmeniť minulosť a zistiť, či zmena ovplyvnila prítomnosť. Ale to, čo sa stalo medzi týmito dvoma udalosťami, pre neho zostávalo skryté. Nemohol znova prežívať minulosť, stále znova dookola tráviť tie najšťastnejšie roky svojho života, nemohol zotrvávať v minulosti. Mohol iba urobiť zmenu. To bolo všetko. A zároveň to bolo to najhoršie, čo sa mu mohlo stať. Prípad s milovanou osobou ho poučil o tom, že jeho dar nemôže byť využívaný na veľké zmeny, veľmi zriedkavo a obozretne na stredné a nesmierne opatrne na malé.

Ako rád by napríklad zmenil deň, kedy malá Pearl prestala rozprávať! Ale nemohol, lebo jej stav ovplyvňoval ich všetkých. Naučili sa byť ohľaduplnými a súcitnými, pretože Pearl sa desila násilia. Predtým sa vždy hašterili, častokrát sa strhla bitka medzi jednotlivými zvieratami, ale odkedy sa Pearl takto veľmi zmenila, všetci sa stali lepšími ľuďmi. A ktovie, ako veľmi ovplyvnia budúcnosť jedenásti lepší ľudia? Tak ako stratené kľúče, aj nezištná pomoc, či mimovoľný úsmev môžu zmeniť svet, ale k lepšiemu.

V podstate Sam obetoval Pearl pre možnosť, že svet bude o máličko lepší. Bola to voľba, ktorú by mohla zvládnuť babička. Sam nie. Ale zvoliť si aj tak musel a to mu lámalo srdce.

Oprel sa znova o dvere a vytesnil z hlavy všetky myšlienky. Ak Skylar otehotnie, Sam nebude môcť vrátiť Kieranovi pamäť. Pretože keby zmenil túto vec v jeho minulosti, po tom, čo videl, by sa Kieran so Skylar nikdy nevyspal a teda by žiadne dieťa nebolo. Keby to urobil a vrátil by sa do prítomnosti, Skylar by sa matkou nestala.

Čo Sama škrelo najviac, bol fakt, že babi to vedela. Urobila voľbu, tak ako on. Obetovala Kieranovu pamäť, aby získala vytúžené pravnúča. Celý život sa skladá z možností a volieb. Sam to vedel pochopiť lepšie, než ktokoľvek iný. Ale to neznamenalo, že by pre to babičku nenávidel menej. Ten muž si nezaslúžil budúcnosť, ktorú pre neho Megan nachystala. Budúcnosť bez akéhokoľvek vedomia o tom, kým je. Sam stisol zuby a prinútil sa nemyslieť na to.

Skylar dobehla babičku na schodoch. Bola taká naštvaná, že ju nezastavila ani povinná úcta k matriarche rodu. Schmatla staršiu ženu za plecia a tak prudko ju zvrtla k sebe, že babička takmer stratila rovnováhu. Vzápätí ale už na vnučku cerila vlčie tesáky.

- Čo si sa nadobro zbláznila, babi?! – zasyčala Skylar.

- Pozor na ústa, dieťa. Mohla by som zabudnúť, že ťa mám rada.

Skylarinu zlosť to vôbec neoslabilo.

- Ako si mohla povedať, že je mojím manželom?!

Babičkina tvár stvrdla.

- Už dvakrát vás vyrušili. Stále ho nedokážeš dostať do postele, Skylar! Sama nedokážeš urobiť ani takú jednoduchú vec! Tak som ti prišla na pomoc! Na mieste je skôr poďakovanie, než výčitky.

Skylar ohromene pokrútila hlavou.

- Nebola vhodná príležitosť. Pochop, po prvý raz sme boli v aute uprostred cesty a po druhý raz na nás zaútočil Terián!

- Medzi manželmi sa vhodných príležitostí nájde dosť a dosť! – odvrkla babička a osopila sa na vnučku.

- A teraz mazaj za ním a popracuj už konečne na mojom pravnúčati! Pod touto strechou vás nikto a nič nevyruší.

A s hrdo zdvihnutou bradou odkráčala, nechávajúc Skylar ohromene lapať po dychu.


Komentáře k článku.

Menu

O mně

Vitajte na blogu paranormal romance! Nájdete tu veľa lásky, veľa nadprirodzena a veľa happyendov! Dúfam, že sa tu budete cítiť dobre a že sa sem budete často vracať! Príjemné čítanie a krásny deň všetkým! Martina Mrknite sa aj na nové Fórum , kde nájdete preklady Lví přitažlivosti a časom snáď aj iných kníh! :-D

Miniaplikace
Miniaplikace http://www.erlink.cz/klik/UWVSdg1g

Podporujeme

Využite Najrýchlejšie pôžičky na trhu.

Pôžička

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok